About

Sumru Ağıryürüyen (ses, mandolin, klavye) ve Orçun Baştürk’ten (panduri, ses, klavye, elektronikler, davul)oluşan SO Duo, iki müzisyenin gelenekselden avangarda farklı türlerdeki deneyim ve ilgilerini, söz ve müziklerini ağırlıklı olarak kendi yazdıkları şarkılarda buluşturdukları bir proje. İkili sadeliğin izini sürerken geleneksel tınılarda gezinen bu şarkıların kimilerinde sevdikleri metinlere uğruyor. Araya bazen bir halk şarkısı ya da unutulmuş bir dilin ninnisi, bazen de doğaçlamalar girebiliyor.

Türkiye’de yıllardır iz bırakan topluluk ve projelerde yer alan Sumru ve Orçun, 2013’ten bu yana birlikte yol alarak Konjo, Sappho, Black Sea-Balkans Line gibi doğaçlamadan geleneksele farklı projelere imza attılar. Sumru diğer türlerde ses getiren çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin özgür doğaçlama alanındaki  ilk kadın seslerinden biri olarak dikkat çekerken, Orçun kendine özgü güçlü müzik diliyle hem önde gelen bir davulcu hem de besteci olarak tanınıyor.

SO Duo’nun ilk albümü “Ay Ana” (Kalan Müzik) Mayıs 2018’de CD ve dijital olarak, ABD’li bansuri (bambu flüt) ve klasik Hindustani müzik ustası Steve Gorn’u konuk ettikleri üç şarkılık ikinci albümleri “The Light” (BİLGİ Music LABEL) ise EP olarak Mart 2019’da yayınlandı. Yurtiçinde ve dışında konserler veren ikili, Canfezâ Gündüz (Klasik kemençe) ve Onur Başkurt (davul ve elektronikler) ve kimi zaman konuklarıyla, SO Duo ve Dostlar olarak sahneye çıkıyor.

www.sumruagiryuruyen.com

www.orcunbasturk.wordpress.com

http://www.facebook.com/soduo

http://www.instagram.com/soduomusic

Sumru Ağıryürüyen (vocal, mandolin, keyboard) and Orçun Baştürk ( panduri, voice, keyboard, electronics, drums) have been creating various projects together, in a spectrum between traditional and avant-garde since 2013. As SO Duo, they play their own songs basically, writing their own lyrics, and using some texts from ancient/traditional/mystical poetry (from Anatolian sufis like Yunus Emre, minstrels like Aşık Veysel, Lao Tsu, Kabir and from very old Uygur texts about good or bad fortune) as well. Their music, inspired by various styles they love, can be labeled as alt-folk/other. Sometimes they take songs from forgotten languages to their repertoire.

Their first album ‘Ay Ana/Mother Moon’ (Kalan Music, 2018) can be listened as CD and from digital platforms. A new album ‘The Light’ (BİLGİ Music LABEL) has been uploaded as an EP of three songs on March 2019, featuring bansuri and Hindustani classical music master Steve Gorn. SO Duo performs in in Turkey and abroad with Canfezâ Gündüz (classical kemenche) and Onur Başkurt (drums and electronics), and many special guests.

Sumru is one of the few woman free improviser singers in Turkey. While she is also known for her works in other genres such as folk and rock, Orçun has a reputation as an outstanding drummer, composer and song writer. They are both founding members of leading bands from avant-rock to traditional music in Turkey. Both musicians have performed and collaborated on many projects in many countries.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s